British Prizes - January 1777








Date Captor Name Master Rig Codes Fate Tons Crew Guns
1 Roebuck Friendship Daniel Rhodes Schooner NA/I TC      
2 Phoenix Ranger James Renown Brig NA/I     4  
2 Liverpool Providence William Penterick   NA/I        
4 Pearl Betsey   Sloop NA/I        
6 Pearl, Perseus Little John William Smith Schooner NA/I        
6 Brune Duncreath James Creighton Ship NA/I        
6 Galatea Good Intent David Burch Ship NA/O        
7 Perseus Speedwell John Hazard Sloop NA/C   35 4  
7 Thetis Triton John Tiletson Brig E/O TC 120    
8 Phoenix Fly James Wilson Sloop NA¶/I        
9 Mermaid Dartmouth James Littlefield Sloop NA/O        
10 Roebuck Peggy Alexander Thompson Sloop NA/C   20 6  
11 Crew of Aurora Aurora John Hutchinson Ship E§/O TC 200 16  
11 Roebuck Adventure Lawrence Sandford Brig NA¶/I TC 110 9  
11 Unicorn Othello George D. Sweet Ship NA/I        
12 Phoenix Royal George Jeremiah Burrows Sloop NA/I        
12 Perseus Thomas Thomas Nicholson Snow NA/I   72 14 6
12 Roebuck Felicity Vincent Simeone Brig NA■/I   140 13  
12 Badger Sea Nymph   Sloop J/I        
13 Roebuck Rose Joseph Costin Brig NA/I        
14 Chatham Lucretia Jacob Serley Sloop NA¶/I   110    
14 Hind [tender] Jane John Monlose Schooner LI   15 4  
15 Unicorn Savage Nathaniel Adkin Schooner NA/C     4  
15 Unicorn Smack John Leighton Schooner NA/C     5  
15 Portland Prince Frederick Samuel McLellan Brig LI/I   100 8  
[15] Boreas Will   Sloop J/I        
[15] BP Schooner Try-all Three Adventurers Ebenezer Lane Brig LI        
[15] Winchelsea St. Ann   Schooner J        
[15] Hawke Penguin   Brig LI        
[15] Winchelsea Lydia   Sloop J        
[15] Badger Ann   Sloop J        
[15] BP Sloop Reprisal Adventure Thomas Robinson Schooner LI/O        
16 Unicorn Abigail Harman Atwood Schooner NA     5  
18 Brune Lovely Meriam Seth Ewill Ship NA/I        
19 Unicorn William Peter Bontacon Sloop NA/O     9  
19 Falcon [unknown]     NA        
20 Brune Farmer Benjamin Dashiell Ship NA§/O        
20 Preston Batchelor William Seon Sloop NA/I        
20 Badger Molly   Brig J/I        
20 Badger Dolphin John Field Sloop J/O        
21 Hawke Elizabeth   Schooner LI   70    
21 Badger Prosperous Polly   Sloop J/I     2  
22 Falcon Seaflower Thomas Crocker Schooner NA        
23 Pelican Le St. Guillaume Pierre Davide Sloop LI■¶   100 24 13
23 Hind Salt River Packet J. Spencer Sloop LI   25    
23 Camilla Fanny Thomas Ridley Sloop NA/I   40    
24 Preston Good Intent John Finlayson Sloop NA/I        
25 Perseus Adventure Thomas Newell Sloop NA/I   60 7  
25 Perseus Union Jean Collineux Schooner NA/I        
25 Badger Molly   Brig J/O        
27 Preston Runfast Nehemiah Somes Schooner NA/O        
27 Preston Content Samuel Gale Schooner NA        
27 Phoenix Three Friends Samuel Robins Brig NA        
27 Phoenix Adventure William Jones Schooner NA/I        
27 Solebay William Jesse Harding Brig NA/I        
30 Brune William William Russell Ship NA        
31 Preston Molly Humphrey   NA        
31 Daphne Moore George Collis Ship NA        

CODES/NOTES:
† American government owned shipping or cargo (warships, trading vessels, packets, etc.)
‡ American privateers/letters of marque
¶ Munitions in cargo
§ Tobacco in cargo
■ French; ♠ Dutch; ▲ Spanish; ♣ Other neutral
Place of capture: NA = North America; NF = Newfoundland; LT = Lesser Antilles; J = Greater Antilles; E = European waters
Destination: /O = outward bound (from America); /I = inward bound (to America); /C = coastal traffic; /P = in port
Fate: TC = Tried, condemned; TR = Tried, released; R = Released before trial; D = Destroyed; RC = Recaptured before trial
♦ Recaptured from the enemy